900
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 900 lidí, buďte další
27.03.2018

Jak komunikovat s cizími lidmi na internetu

Komunikace s cizími lidmi na internetu je vysoce nebezpečná, a to nejen pro teenagery. Přitom každé třetí dítě ve věku do 14 let má již takovou zkušenost. Jak ale postupovat, pokud nás online osloví někdo cizí nebo teoreticky známý člověk, a jak s ním komunikovat?

Profil není člověk

První, co je potřeba si při komunikaci online důrazně uvědomit, je fakt, že online profil není totéž, co daný člověk. Teď přitom nemáme na mysli jen onu potřebu lidí prezentovat se na sociálních sítích zcela jinak než v realitě, ideálně prostřednictvím vyretušovaných fotografií a přísně zcenzurované reality. Ve skutečnosti totiž zcela běžně existují falešné profily, a to nejen neexistujících lidí, ale i těch existujících, které můžete znát z reálného světa. Přitom právě přidáním si falešného profilu do přátel začala i tragická příhoda kyberšikany zesnulé Amandy Toddové (13) či stejně staré, rovněž tragicky zesnulé Megan Meierové (13).

Jak poznat falešný profil

Falešný profil na sociálních sítích, ať už zcela smyšleného, či existujícího člověka, lze v řadě případů na první pohled rozeznat. Takový profil často disponuje minimem fotografií, podezřele malým množstvím přátel či followerů, příspěvky, které jsou staré maximálně pár dnů či týdnů, minimem vyplněných informací o sobě a často velmi podezřelými příspěvky, například fotografiemi z internetu (lze dohledat přes vyhledávač obrázků http://images.google.com) a odkazy na zdroje z jednoho konkrétního webu. Falešné profily je rozhodně bezpečnější plně ignorovat. Předtím, než si přidáte někoho do přátel či přijmete zprávy od někoho cizího, proto vždy věnujte pozornost prověření profilu.

Na co si dát pozor při komunikaci s cizími lidmi

Co když je ale profil skutečný a vy se rozhodnete s daným člověkem komunikovat? I zde existuje pár doporučení, jak zůstat při takové komunikaci více v bezpečí. Předně, pokud nemáte opravdu dobrý důvod, nepřidávejte si dotyčného na Facebooku do přátel. Pokud si ho z nějakého důvodu přidáte, okamžitě ho přeřaďte do skupiny „Omezeno“.

Dalším důležitým pravidlem je neklikat na žádné odkazy. Podobná podezřelá komunikace s cizími profily se nejčastěji využívá k šíření odkazů na stránky s nejrůznějším malwarem (škodlivým softwarem). Kliknete na odkaz, kde mají být „nahé fotky“, „důležité informace“, „nové album“ toho či onoho a podobně. Jakmile na něj kliknete, váš počítač, telefon či tablet však mohou být v ohrožení.

Třetí klíčové pravidlo je rozhodně nesdělovat cizímu profilu žádné kódy, které vám přišly na mobil. Tohoto triku loni využily stovky útočníků k podvodům s SMS platbami. Útočník, jenž si předem zjistil vaše telefonní číslo, si na něj „nechal poslat kód“ a pak ho chtěl od vás přeposlat přes konverzaci na Facebooku. V okamžiku, kdy jste to udělali, potvrdil odběr placených SMS služeb a vy jste rázem byli klidně o pár stokorun lehčí.

Nesdělujte žádné své osobní, natož citlivé údaje – to je velmi důležitá rada, která vás může ochránit nejen před budoucí kyberšikanou, ale také před nejrůznějšími úvěrovými a dalšími podvody. Zejména nikomu nesdělujte svoji skutečnou poštovní adresu, telefonní číslo, ideálně ani svůj e-mail a rozhodně ne podrobnosti o tom, kde pracujete, kam chodíte do školy, kde a kdy se pohybujete nebo s kým se stýkáte.

A konečně poslední, snad nejdůležitější pravidlo – za žádnou cenu neposílejte ideálně vůbec nikomu své nahé fotky. O tom, jaká rizika nahota online představuje, se můžete dočíst podrobněji v tomto článku. Odstrašující příklad toho, že nevinná nahá fotografie může vést až k vydírání a sebevraždě, najdete v příběhu Amandy Toddové.


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  10.07.2018

  Nejlepší aplikace na předpověď počasí

  Počasí je při letních výletech, sportech a radovánkách tématem číslo jedna. Zejména v době náhlých intenzivních bouřek i nenadálých teplotních zvratů. Přinášíme vám přehled těch nejzajímavějších…

  06.03.2018

  Historie kyberšikany II

  Příběhy kyberšikany jsou často hrozivé. Všechny přitom začínají relativně nevinně. Jak se vyhnout tomu, abyste náhodou jednoho dne v některém z těchto tragických příběhů sami neúčinkovali? Nejlepší…

  28.02.2018

  Historie kyberšikany I

  Kyberšikana neboli šikana s využitím kybernetických prostředků – internetu, e-mailu, instant messagingu, a zejména sociálních sítí – je fenomén současnosti. Každý třetí se stane alespoň jednou za…

  25.01.2018

  Co (ne)smíte na Facebooku

  Možná jste se už někdy setkali s někým, kdo na Facebooku dostal „ban“. Prostě mu Facebook zakázal využívat jeho služeb včetně Messengeru, obvykle na měsíc. Tato sociální síť má totiž svá pravidla, a…