686
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 686 lidí, buďte další
12.09.2018

Do Česka dorazila elektronická identita! Jak na ni?

Během letošních prázdnin došlo v českém eGovernmentu k několika důležitým novinkám. První z nich je tzv. elektronická identita. K čemu všemu vám může být a co vám dokáže nabídnout?

Co to je elektronická identita

Elektronická identita slouží k vaší identifikaci v elektronickém světě. Je to vlastně jedinečný identifikační údaj, u kterého lze ověřit, že patří výlučně vám a nikomu jinému. Lze ji tedy spojit s jedním konkrétním skutečným člověkem. Tím se také odlišuje od velmi často používaného pojmu „virtuální identita“, kdy jeden člověk může mít na Instagramu třeba deset různých identit, pod nimiž bude vystupovat, přičemž u žádné z nich vlastně nikdy nemusíte zjistit, kterému člověku patří.

Ta elektronická identita, o které bude řeč v tomto článku, má však jeden konkrétní účel – umožnit vaši elektronickou komunikaci s úřady a zprostředkovat přístup k online službám eGovernmentu nejen v rámci ČR, ale ve všech členských státech Evropské unie. Aby to bylo možné, musí elektronická identita zajišťovat vaši bezpečnou elektronickou identifikaci (ověřit, že s úřadem skutečně komunikujete právě vy jako její držitel) a autentizaci (to, kým skutečně jste).

Za novinku může Evropská unie, najdete ji ve všech jejích státech

Nová elektronická identita se rozhodně netýká jen České republiky, může za ni totiž tzv. nařízení eIDAS. To vstoupilo v účinnost již 1. července 2016 ve všech členských státech Evropské unie. Jeho úkolem je zajistit občanům EU elektronickou komunikaci s úřady napříč všemi členskými státy. Pokud potřebujete vyřídit něco na úřadě v Lisabonu, klidně tak můžete učinit elektronicky prostřednictvím své elektronické identity a tento úřad s vámi musí z nařízení EU elektronicky komunikovat.

V Česku vše řeší nový zákon

Protože se jedná o poměrně dost razantní zásah do chodu úřadů, zejména v některých zemích, Unie stanovila dvouleté přechodné období, které mělo dát všem členským státům dostatek času. U nás nové nařízení naplno implementuje zákon 250/2017 Sb., o elektronické identifikaci, jenž vstoupil v účinnost právě 1. července 2018, tedy po skončení přechodného období. V Česku zároveň vznikl nový portál www.eidentita.cz, který spravuje Správa základních registrů a kde naleznete veškeré nejnovější informace o české elektronické identitě.

K čemu vám elektronická identita je?

Elektronickou identitu můžete v současné době využít pro přístup na rovněž nově zřízený Portál občana. K němu se však můžete přihlásit i přes svoji datovou schránku, kterou stejně jako elektronickou identitu můžete získat zdarma. To klíčové, v čem má elektronická identita momentálně navrch, je její uznávání všemi úřady napříč Evropskou unií. Ministerstvo vnitra, které má „eIdentitu“ na starosti, také uvádí, že do budoucna bude online služeb eGovernmentu pro eIdentitu významně přibývat.

Jak můžete elektronickou identitu získat?

Existují dvě možnosti, jak elektronickou identitu získat. Buď si prostřednictvím portálu eIdentita.cz zřídíte uživatelský účet, kdy svoji elektronickou identitu budete muset aktivovat a potvrdit na nejbližším CzechPOINTu, nebo ji můžete dostat s novým elektronickým občanským průkazem, tzv. eObčankou. Nový občanský průkaz s čipem a eIdentitou získáte na libovolném městském úřadě buď při jeho běžné obnově, nebo ho můžete získat obratem na vaši vlastní žádost i kdykoliv dříve, za což zaplatíte jednorázový manipulační poplatek ve výši 200 Kč.

S eObčankou vám pro využívání vaší eIdentity bude stačit doplnit svůj počítač o čtečku čipových karet. Ta vás vyjde řádově na stokoruny, pokud ji tedy už nemáte například vestavěnou v notebooku. Kdykoliv pak budete požádáni o svou elektronickou identitu, třeba při vstupu na Portál občana, vložíte pouze do čtečky svůj občanský průkaz a zadáte vámi zvolený PIN, stejně jako třeba u platby kartou. Kromě samotné čtečky samozřejmě budete potřebovat i příslušný software. Ten je zatím k dispozici pouze pro operační systém Windows a stáhnout si ho můžete zde.


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  10.07.2018

  Nejlepší aplikace na předpověď počasí

  Počasí je při letních výletech, sportech a radovánkách tématem číslo jedna. Zejména v době náhlých intenzivních bouřek i nenadálých teplotních zvratů. Přinášíme vám přehled těch nejzajímavějších…

  06.03.2018

  Historie kyberšikany II

  Příběhy kyberšikany jsou často hrozivé. Všechny přitom začínají relativně nevinně. Jak se vyhnout tomu, abyste náhodou jednoho dne v některém z těchto tragických příběhů sami neúčinkovali? Nejlepší…

  28.02.2018

  Historie kyberšikany I

  Kyberšikana neboli šikana s využitím kybernetických prostředků – internetu, e-mailu, instant messagingu, a zejména sociálních sítí – je fenomén současnosti. Každý třetí se stane alespoň jednou za…

  25.01.2018

  Co (ne)smíte na Facebooku

  Možná jste se už někdy setkali s někým, kdo na Facebooku dostal „ban“. Prostě mu Facebook zakázal využívat jeho služeb včetně Messengeru, obvykle na měsíc. Tato sociální síť má totiž svá pravidla, a…