1007
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1007 lidí, buďte další
31.03.2016

9 tipů, jak používat sociální sítě bezpečně

Sociální sítě jsou v dnešní době nedílnou součástí našich životů. A jejich využívání vyžaduje obezřetnost. Ale není to nic složitého, stačí v podstatě jen selský rozum.

1. Zvolte si bezpečné heslo

U hesla bezpečnost na sociálních sítích začíná. Ačkoliv jde o neustále opakované klišé, statistiky nejpopulárnějších hesel ukazují, že v praxi si je k srdci velké množství lidí nebere a volí krátké, snadno zapamatovatelné slovo. Spalo by se vám klidně v bytě zavřeném na petlici? Nebo byste dali přednost zámku a klíči, který není možné jen tak okopírovat? Heslo, jež bývá považováno za těžko prolomitelné, obsahuje kombinaci číslic a písmen, malých i velkých.

2. Vybírejte si pečlivě své přátele

Obezřetný výběr přátel se netýká jen reálného života.  Do svého virtuálního okruhu si přidávejte jen ty, které opravdu znáte - později budou mít přístup ke všemu, co budete sdílet. Přidávejte si do kontaktů jen ty, se kterými byste se rádi potkaly u kávy či piva.

3. Rozmýšlejte, kdo může vidět vaše příspěvky

I poté, co pečlivě uvážíte, koho si tzv. přidáte, můžete rozhodovat o tom, kdo uvidí který příspěvek. Rozdělte si své kontakty do skupin, a pečlivě volte, kdo může vidět např. vaše fotky z dovolené. Komu byste takové fotky ukázali i při osobním setkání? Rodině? Nejbližším přátelům? Kolegům z práce? Spolužákům ze základní školy? Všem? Je to na vás. Jde o nastavení, které má chránit vaše soukromí, nebojte se jej využívat.

4. Čísla na Facebook nepatří

I když sociální sítě v rámci ověřování pravosti kontaktů mnohdy vyžadují např. telefonní číslo, neznamená to, že jej musí znát každý. Chráníte tím do budoucna své soukromí a předcházíte nečekaným újmám. Své telefonní číslo, adresu, celé datum narození, z něj odvoditelné rodní číslo nebo dokonce číslo účtu také nerozdáváte na počkaní. Sociální sítě by neměly být výjimkou.

5. Soudnost především

Traduje se, že co je jednou na internetu, zůstane tam navždy. I když si sdílení odvážné fotky můžete po pěti minutách rozmyslet, nikdy nevíte, kdo si ji mohl stáhnout a použít ji proti vám. Jaké přirovnání s každodenním životem použít? Jakmile jednou vypustíte drb, začnete si žít vlastním životem a nikdy nevíte, jakou škodu napáchá.

6. Odjezd na dovolenou si žádá mimořádná opatření

Předtím, než se vydáte na prázdniny, pečlivě doma uklidíte, zalejete květiny, vypnete pojistky, zavřete okna a zamknete na všechny západy. Do seznamu opatření by měla přibýt i péče o vaše internetové účty. Ačkoliv zasloužené volno vzbuzuje spoustu nadšení, myslete na to, že sociální sítě by neměly ohrozit váš domov, ani vás osobně na cestách. Nezveřejňujte přesné datum odjezdu, konkrétní místo pobytu a buďte opatrní i s výběrem fotek, které budete za dobu vaší nepřítomnosti sdílet.

7. Chovejte se slušně a to samé vyžadujte i po ostatních

Internet a určitá anonymita s ním spojená snadno dává zapomenout na zábrany a slušné chování. Zlaté pravidlo říká: chovej se tak, jak bys chtěl, aby se ostatní chovali k tobě.  Doma, v práci či na hřišti jej dodržujeme. Proč by měl být internet výjimkou? A pokud se někdo vůči vám chová neslušně, neváhejte takovou osobu nahlásit, nebo blokovat. Nezvěte si na návštěvu nevychované hosty a sami jděte příkladem.

8. Reportuje

Pokud se vás na sociálních sítích chování jedince, stránky či skupiny dotýká nebo jste svědkem něčeho, co by mohlo ohrožovat ostatní, neváhejte a celou záležitost nahlaste. Je důležité se aktivně starat o to, aby byl internet bezpečným místem. Nejen pro vás, ale i ostatní. Stejně jako byste volali policii, pokud byste byli svědkem loupeže či napadení, zavolejte tu internetovou i tady.

9. Nezapomeňte se odhlásit

Pokud se na některý ze svých účtů přihlašujete z veřejného počítače (např. v knihovně, hotelu nebo internetové kavárně), otevřete prohlížeč v anonymním okně a pečlivě zkontrolujte, zda jste se na konci odhlásili. Po odchodu vytáhněte klíčky ze zámku a vezměte si je s sebou. Nikdy nevíte, kdo si k počítači sedne po vás!


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  10.07.2018

  Nejlepší aplikace na předpověď počasí

  Počasí je při letních výletech, sportech a radovánkách tématem číslo jedna. Zejména v době náhlých intenzivních bouřek i nenadálých teplotních zvratů. Přinášíme vám přehled těch nejzajímavějších…

  06.03.2018

  Historie kyberšikany II

  Příběhy kyberšikany jsou často hrozivé. Všechny přitom začínají relativně nevinně. Jak se vyhnout tomu, abyste náhodou jednoho dne v některém z těchto tragických příběhů sami neúčinkovali? Nejlepší…

  28.02.2018

  Historie kyberšikany I

  Kyberšikana neboli šikana s využitím kybernetických prostředků – internetu, e-mailu, instant messagingu, a zejména sociálních sítí – je fenomén současnosti. Každý třetí se stane alespoň jednou za…

  25.01.2018

  Co (ne)smíte na Facebooku

  Možná jste se už někdy setkali s někým, kdo na Facebooku dostal „ban“. Prostě mu Facebook zakázal využívat jeho služeb včetně Messengeru, obvykle na měsíc. Tato sociální síť má totiž svá pravidla, a…